Komolyan veszem az egészséges életmódra vonatkozó javaslatokat, igyekszem minél többet olvasni, tájékozódni ebben a témakörben. Manapság egyre többet lehet hallani a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás fontosságáról. Arról viszont sokkal kevesebbet, hogy milyen folyadékot érdemes és hasznos inni, ami jó hatással van az egészségünkre. A zöldség és gyümölcslevek közül mit mivel lehet párosítani, összekeverni?

Az optimális folyadékfogyasztás szempontjából valóban fontos mind a szomjoltók mennyisége, mind pedig az, hogy milyen folyadékot fogyasztunk. Egy minden tekintetben átlagos napon (hőmérséklet, páratartalom, fizikai és szellemi igénybevétel) egy egészséges felnőtt folyadékigénye legalább 2-2, 5 liter. Szilárd táplálékkal csak körülbelül 0, 5-1 literfolyadékot tudunk szervezetünkbe juttatni, a különbözetet folyadékivással tudjuk biztosítani. Természetesen az sem mindegy, hogy milyen italokat veszünk magunkhoz. Egyes italféleségekkelélükön az alkohol- és koffeintartalmú italokkal – épp ellenkező hatást érhetünk el, mivel a szervezettől ezek vizet „vonnak el”, méghozzá a bevitt mennyiség sokszorosát, akár 9-10-szeresét is. A cukrozott üdítők rendszeres és nagy mennyiségű fogyasztása sem ajánlható, egyrészt magas kalóriatartalmuk miatt, másrészt viszonylag hirtelen bomlanak le a szervezetben, ezért vizelési inger és következményes folyadékvesztés lesz az eredmény. Ez azonban nem azt jelenti, hogy néha-néha ne fogyaszthatnánk az ilyen típusú üdítőkből kisebb mennyiségben.

Mik a szervezet számára ideális szomjoltók?

A nyers zöldségek, gyümölcsök jelentős mennyiségű vizet tartalmaznak, az ezekből facsart, vagy préselt leveket szénsavmentes ásványvízzel hígítva bátran fogyaszthatjuk! Nemcsak magas vitamin- és ásványi anyag tartalmuk miatt egészségesek, hanem az emésztés számára jótékony hatású rostanyagokat is bevisszük egyidejűleg szervezetünkbe.

Ideális szomjoltók a természetes ásványvizek is. Ajánlatos tanulmányozni az üveg címkéjén az ásványi anyag összetételt, a magas nátrium tartalmú vizek helyett válasszuk inkább azokat, amelyek magasabb koncentrációban tartalmazzák a magnéziumot, kalciumot! Ez főként megterhelő fizikai munkát végzőknél, sporttevékenységet folytatóknál fontos, mivel az izzadással nemcsak vizet, hanem ionokat is kiválasztunk és az utóbbi két ion pótlása a táplálkozás útján nehezebb, mint a nátriumé.

Egyes gyümölcs-és zöldséglevek jól keverhetőek, ízvilágukat és élettani hatásaikat tekintve jól harmonizálnak egymással. Ilyen például:

  • banán és grapefruit
  • uborka és paradicsom
  • sárgarépa és brokkoli
  • alma és cékla
  • meggy és narancs

Fogyaszthatunk gyógynövényekből készített teákat is, viszonylag gyorsan csillapítják a szomjat és magas az ásványi anyag tartalmuk is. A gyógyteák kiválasztásakor figyelembe kell venni a szervezetre kifejtett hatásukat is, főként keverékek esetében. Választhatunk a patikák, gyógynövényboltok gazdag kínálatából, vagy konzultáljunk szakemberrel! Általános szabályként elmondható, hogy a gyógyteák fogyasztása alkalmanként, illetve kúraszerűen ajánlható. Tehát nem tanácsos semmilyen gyógytea fogyasztása sem 4-6 hétnél tovább, sőt vannak olyanok, melyeket maximum 3 hétig tanácsos csak fogyasztani (csalán, zsurló).

Feketekávé helyett javaslom, válasszon gabona és/vagy cikóriakávét. Kevés tejjel és mézzel ízesítve remek reggeli ital, ráadásul nem okoz semmilyen mellékhatást sem és kimondottan jót tesz az emésztőszerveknek, támogatja a máj-és epeműködést.

Ha frissíteni szeretné magát, legjobb a zöldtea, de az érzékenyebb gyomrúaknak még szerencsésebb vörösteát fogyasztania.

Remélem, tanácsaimmal segítettem, további jó egészséget kívánva üdvözli:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!