Már korábban is fájt néha a lábam hosszabb járás vagy állás után, de elég volt egy jó lábfürdő és egy kis masszázs, és már el is múlt. Mostanában azonban már néhány perc kocogás után is heves fájdalom jelentkezik. Mit tehetnék még?

A láb az egyik legbonyolultabb szerkezetű testrészünk, rengeteg ín, több aprócska izom és egy nagyon masszív kötő és zsírszövet burkolja a sok kis komplikáltan ízesülő csontocskát. Elsősorban a lágyrészek (inak és izmok) feladata a megfelelő íveltségű hosszanti és harántboltozat fenntartása. Amennyiben a lábboltozat valamiért megváltozik, pl. nagy súlyfelesleg, állandó vagy gyakori állás, kemény fizikai megterhelés, akkor előfordulhat, hogy az egyenlőtlenül megoszló teher miatt néhány ín túlterhelődik, akár be is gyulladhat. Persze ennél már előbb is jelentkeznek panaszok, hamar kifárad a láb, megfájdul a hátunk, a derekunk, sőt akár a fejünk is. Az ínak (és az őket borító hüvely) vagy azok tapadási helyének gyulladása tehát nemcsak a kézen, hanem akár a lábon (főleg a saroktájon) is előfordulhat. Ha ez gyakran ismétlődik, vagy szinte állandósul, akkor a sarkon kis csontos kinövés is keletkezhet. Ez pedig minden kis nyomásra erős fájdalommal reagál, sőt előrehaladott esetben még a járást is korlátozza. Mit tanácsos tenni ilyenkor?

  • Elsőként mindenképp célszerű tisztázni, nincs-e törés vagy egyéb elváltozás a fájdalmas helyen. Ehhez röntgenfelvételt, esetleg ultrahangvizsgálatot is végeztethetünk. Míg az előbbi leginkább a csontok állapotáról, addig az ultrahang a lágyrészekről, vagyis az izmokról és ínakról ad pontos és megbízhatóbb képet (ízületi ultrahangra a 318-0286-os telefonon jelentkezhet).
  • Legfontosabb pár napig a pihentetés. Ha lehet, egy kis ideig csak annyit járjunk, amennyi elengedhetetlen, s ekkor is papucsot, laza, puha lábbelit viseljünk.
  • Hordjon zselés talpbetétet, hogy a lábboltozata a lehető legkedvezőbb tartásba kerüljön ismét.
  • Végezzen könnyű és gyengéd lábtornát mindennap rendszeresen, hogy ezzel is elősegítse a láb- és talpizmok erősödését, s a normális lábboltozat helyreállását, illetve csökkentse annak további eldeformálódását. A kitartó munka mindenképp meghozza gyümölcsét, ugyan nem egy-két hónap alatt várhatunk látványos eredményt, de fél év alatt biztosan sokat javíthatunk minden panaszunkon. Ebben sokat tud segíteni a gyógytornász, de nagyon jó a spirálgimnasztika (ld. az Ideál korábbi számában) is.
  • Természetesen lehetőleg kerülnie kell a hosszantartó állást és az erős fizikai megterhelést.
  • A sportoláshoz ne sajnálja a legjobb sportcipőre a pénzt, sok bajtól kímélheti meg magát segítségükkel. Ezekbe is beleteheti a talpbetétet, s még nagyobb számú cipőt sem kell hozzá vennie, mint amekkorát anélkül hordana, mert a legújabb betétek kiképzése már ezt is lehetővé teszi.
  • Ha súlyfelesleggel küzd, próbálja rendezni a testsúlyát apránként.
  • Esténként vegyen egy kellemes mentolos-sós lábfürdőt, majd masszírozza át gyengéden a lábát, és egy kicsit nyújtsa, tornáztassa is meg.
  • Tegyen naponta egy-kétszer egy árnika- vagy feketenadálytő-krémes pakolást a lábára.
  • S ha mindezek sem segítenek, keressen fel mielőbb egy ortopéd szakorvost.

Jobbulást kívánva üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!