Az utóbbi időben gyakran van hasmenésem, vagy híg székletem. Gyakran felpuffadok, és néha görcsöl is a hasam. Nyákot vagy vért még nem láttam a székletemben, a mikrobiológiai vizsgálatok negatívak. Ráadásul tavasszal az ekcémám is sokkal intenzívebb a kezemen és a végtaghajlatokban. Mit tehetnék?

A hasmenésszerű gyakori székletürítésnek nagyon sok oka lehet, a legfontosabbak a következők: étkezési hiba, étel-túlérzékenység vagy allergia, irritált, gyulladt emésztőszervek, epeürülési zavar, vegetatív idegrendszeri labilitás, bélflórazavar (például antibiotikus kezelés, szteroidterápia és más gyógyszerek után), a hasnyálmirigy elégtelen működése és fertőzések, mérgezések. Hogy ezek közül az Ön panaszát mi okozza, így látatlanul nehéz lenne megmondani. Feltétlenül javasolt egy alapos kivizsgálás és azt követően a célirányos kezelés. Addig is a következőket tanácsolom:

  • Naponta háromszor rendszeresen táplálkozzon, lehetőleg egyszerre soha ne egyen túl sokat, és este kerülje a puffasztó, nemcsak nehéz, hanem sok rostot tartalmazó ételeket is. Ugyanis azok este erjednek, rothadnak, és fokozzák panaszait, ráadásul rontják a bőrtüneteket. Ha lehet, csak könnyű leveseket vagy főzeléket, héjában sült vagy főtt burgonyát fogyasszon. Étkezések után közvetlenül és este ne egyen gyümölcsöt, ezt inkább az étkezések közötti időben ajánlott fogyasztani.
  • Reggelire egyen meg egy doboz natúr joghurtot, hogy elősegítse a bélflóra regenerálódását.
  • Fogyasszon a következő teák keverékéből hat héten keresztül félliternyit mindennap: gyermekláncfű, apróbojtorján, borsmenta és orbáncfű. (azonos arányban keverje össze, majd forrázás után hagyja 10 percig állni, szűrés után édesítetlenül kortyolgassa el.)
  • 3-4 hétig használjon grépfrútmagcseppet – természetes antibiotikumként, gomba- és vírusölőként – naponta háromszor 10-15 cseppet teában vagy hígított gyümölcslében.
  • Teszteltesse le, hogy nincs-e valamilyen élelmiszerre-allergiája vagy –túlérzékenysége.
  • Érdemes egy Candida-tesztet is készíttetni (székletből és/vagy vérből), mert gyakran a bélflóra károsodása miatt nagy fokban elszaporodhatnak az amúgy normálisan csak 1-2 százalékban jelen levő sarjadzó gombák vagy más gomba- és baktériumtörzsek is.
  • Rágjon meg mindent nagyon alaposan, hogy ezzel is megkönnyítse az emésztést.
  • Kiegészítőként használhat gyulladáscsökkentő, puffadásgátló és emésztésrendező gyógytermékeket is, jók például az illóolaj-tartalmúak, mert csökkentik a gyulladást, fertőtlenítenek és serkentik az epeürülést.
  • A bélflóra rendezésében segít a sótlan vagy bio savanyúkáposzta-lé, a kovászos uborka, a probiotikumok is.
  • Időnként emésztésaktiváló enzimekre, vitamin– és ásványianyag-pótlásra is szükség lehet a rossz feldolgozás és felszívódás miatt.
  • Ha tud, relaxáljon mindennap fél órát, hiszen ez segít oldani a feszültséget, ami a hasi panaszokat kiváltja vagy rontja.
  • Amennyiben így sem ér el radikális eredményt, próbáljon ki egy 10-12 kezelésből álló kolon-hidroterápiás kúrát. Ez segít alaposan kitisztítani a vastagbeleket, és megkönnyíti a bélflóra regenerálását a most már új „talajon”.
  • Igyon gyulladáscsökkentő, emésztésjavító gyógyvizet (például Salvus) 6-8 hétig napi 4-szer egy decit, gyógyteával hígítva.
  • Fogyasszon el 3-4 csésze Lapacho teát (Actimmun) 3-4 héten át.
  • Időnként gyógyszeres segítségre lehet szükség, de hogy pontosan mit célszerű Önnek adni, csak háziorvosa mondhatja meg.

Ami a bőrpanaszokat illeti, a fenti tanácsok már önmagukban sokat enyhíthetnek azon is, mert nagyon gyakori az összefüggés. Érdemes lenne a kezelést esetleg vadárvácska-, kamilla-, körömvirág- és cickafarkteás lemosásokkal, áztatással is kiegészíteni. Ebbe is csepegtethet esetleg 10 csepp grépfrútmagcseppet, mert az segíti a hámosítást, és gátolja az ekcéma gombás felülfertőződését. A gyógyszertárakban és gyógynövényboltokban többféle gyulladáscsökkentő és hámosító készítményt is kaphat. Estére készítsen pakolást velük az érintett területekre. A fürdéshez csak semleges pH-jú és lehetőleg konzerválószert nem tartalmazó fürdőket, szappant használjon. Ha mindez nem segít, keressen fel egy lézerterápiát is alkalmazó szakembert – a lágylézer nagyon látványosan képes javítani az ekcémás gyulladáson.

Jobbulást kívánok:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!