A kislányomnak évekkel ezelőtt volt szemölcs a kézfején. Akkor elmúlt, de most újra jött, és egyre több van belőle. Mit tehetünk?

Kedves anyuka, először is meg kell különböztessük, melyik fajta szemölcsről van szó. a közönséges (verruca vulgaris) vagy a futó (molluscum contagiosum) szemölcsről.

A szemölcsöket vírusok okozzák és gyermekeknél lényegesen gyakrabban fordulnak elő, mint felnőtteknél.  A gyermeki immunrendszer ugyanis még nem fejlődött ki teljesen.

Ha pedig épp olyan fontos dolgokkal van túlnyomórészt elfoglalva mint pl. a növekedés, akkor nem tud olyan hatékonyan fellépni a szemölcsöt okozó virusok ellen sem.

  • A futó szemölcsök köles nagyságú kis csomócskák, melyek közepén egy, még épp hogy észrevehető kis „kráter” van. Tetején keresztül a belsejében fekvő kis szarucsomócskát lehet látni. Ebben a szarugolyócskában vannak a vírusok, amik a szemölcs kialakulását előidézik.
    A futószemölcs többnyire csak gyerekeknél fordul elő. Ha a törzsön, a karok és combok test közeli részein lép fel, néha sötét színű és érdes felületű. Legtöbbször azonban az arcon, kézen és az ujjakon jelentkezik. A száraz bőrű vagy ekcémára hajlamos gyerekek gyakrabban érintettek. Bár nem ritkán erősen elterjednek, elszaporodnak, általában maguktól elmúlnak. Mielőtt eltűnnek, sokszor pirosan begyulladnak. Ha meg akarjuk gyorsítani a gyógyulás folyamatát, akkor Thuja-t használhatunk. Belsőleg homeopátiásan D6-D12 potenciában, külsőleg esszencia formájában. Természetesen más szereket is lehet még alkalmazni, az Anacardium, a Medorrhinum, a Sarsaparilla, a Silicea és még más alkati szerek is szóba jönnek, de ezek kiválasztása szakorvos feladata. Igen hatékonynak bizonyul a saját-vér kezelés. Ha a szemölcs már nagyon előemelkedik, esetleg nyelet kezd képezni, vagy a gyerek már iskolás, és nem fél annyira a tűtől, akkor azzal egyszerűen ki lehet emelni a kráterből a kis szarugolyót. Ezt követően néhány nap alatt eltűnik a szemölcs. Immunerősítésre érdemes a kasvirágot, a macskakarmot és a nem keserű grépfrútmag cseppet is adni – a szemölcsöt az utóbbival ecsetelheti is.
  • Kellemetlenebbek a közönséges szemölcsök: Ezek a bőr külső hámjának megvastagodásai. Kézen, lábon esetleg ízületek közelében lépnek fel. Kis fekete pontok melyek tüskeszerűen nőnek. A kézen inkább kifelé, a lábon a nyomástól befelé. Ettől járásnál igen fájdalmasak tudnak lenni – olyan érzést okoznak, mintha tű szúródna a talpba. Kezelésükre alkalmasak különféle növényi kivonatok úgy belsőleg, mint külsőleg. A gyermekláncfű szárából vett „teje”, a vérehulló fecskefű szárának friss narancssárgás leve, a harangvirág szétmorzsolt levele, frissen felvágott fokhagyma vagy akár friss citromlé is kipróbálható. A szaliciles tapaszok általában jól előkészítik a talajt a szemölcs lekaparására, de magukban ritkán elegendőek. A maró hatású gyógyszertári oldatok, ecsetelők általában igen hatékonyak, ha rendszeresen, következetesen használjuk őket. A dolog titka, hogy egyszerűen gyorsabbnak kell lenni, mint a vírusok. Az immunrendszer aktiválásra ilyenkor is jó a lapacho kéreg tea, a noni, a grépfrútmag csepp, a ginszengfélék és a homeopátiás szerek.

A szemölcsök fertőzőek; ügyeljünk a higiénére, hogy gyermekünk ne fertőzze meg újra saját magát és testvéreit.

Ha a szemölcsök kezelésében semmi sem segít a fentiek közül, keressen meg gyermekbőrgyógyászt, és kérje az ő segítségét. Bizonyára tud még jó pár olyan alternatívát ajánlani, ami nem okoz komoly fájdalmat a gyermeknek és mégis tartós lehet a szemölcs eltűnése.

Üdvözlettel:

dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
Lyme-kór, emésztési zavarok… kezelése
Tel: 06/20-588-28-10
Tel: 06/70-422-44-39
Online bejelentkezéshez kattintson ide
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com
Kövesse írásaimat a Facebookon is!